Karta EKUZ dla dziecka – jak ją wyrobić?

Dzieci mają w sobie naprawdę mnóstwo energii, a dodatkowo są bardzo ciekawe świata. Niestety, takie połączenie czasami okazuje się dość problematyczne. Jeżeli dziecko nieszczęśliwie upadnie i przydarzy mu się jakiś uraz, konieczna będzie interwencja lekarza. Na szczęście dzięki karcie EKUZ taką pomoc można uzyskać nawet podczas pobytu za granicą. Dlatego jeszcze przed wyjazdem warto zadbać o wyrobienie takiego dokumentu. Jak wypełnić podanie i kto podpisuje wniosek? Karta EKUZ dla dziecka – to prost. Sprawdź kolejne kroki.

Jak wyrobić kartę EKUZ dla dzieci?

Międzynarodowe ubezpieczenie w formie karty EKUZ jest dostępne zarówno dla osób dorosłych, jak i dla dzieci. Różnica polega jednak na tym, że niemowlak lub przedszkolak nie złoży samodzielnie wniosku o wydanie takiej karty. Toteż w jego imieniu powinni to zrobić rodzice. Taka możliwość dotyczy zresztą wszystkich osób niepełnoletnich.

Na szczęście samo składanie wniosku sprowadza się raptem do kilku prostych czynności:

  1. Pierwszym krokiem będzie wypełnienie wniosku o wydanie karty EKUZ.
  2. W dokumencie należy podać zarówno dane dziecka, jak i dane rodzica wypełniającego wniosek.
  3. Gotowe podanie wystarczy podpisać i dostarczyć do najbliższej placówki NFZ. Można to zrobić osobiście lub za pomocą:
  • poczty elektronicznej (wysyłka skanu dokumentu);
  • platformy ePUAP;
  • poczty tradycyjnej.
  1. Wyrobioną kartę EKUZ można odebrać w wybranym oddziale NFZ. Jeżeli rodzic odbiera kartę w imieniu dziecka, nie musi mieć pełnomocnictwa.

O czym warto pamiętać w czasie wyrabiania karty EKUZ?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami Narodowy Fundusz Zdrowia wydaje karty EKUZ bezpłatnie. Aby jednak karta została wydana, rodzic musi dostarczyć do placówki NFZ potrzebne dokumenty. W przypadku uczniów będzie to legitymacja szkolna lub zaświadczenie potwierdzające, że dziecko kontynuuje naukę. Trzeba także podkreślić, że rodzic składający wniosek w imieniu dziecka musi mieć przy sobie dowód osobisty!

Co istotne, czas wyrabiania karty EKUZ różni się w zależności od sposobu dostarczenia wniosku. Jeżeli rodzic składa wniosek osobiście, zazwyczaj otrzyma kartę EKUZ od razu. Natomiast złożenie podania online będzie wiązać się z kilku lub kilkunastodniowym czasem oczekiwania.

Karta EKUZ dla dziecka – najczęściej zadawane pytania

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

P: Jak wyrobić kartę EKUZ dla dziecka?

O: Aby dziecko otrzymało kartę EKUZ, rodzic musi złożyć w jego imieniu wymagany wniosek. W dokumencie należy zaznaczyć, że karta EKUZ będzie przeznaczona dla członka rodziny i osoby niepełnoletniej. Wypełniony wniosek warto dostarczyć osobiście do najbliższego oddziału NFZ, gdyż wtedy karta EKUZ zostanie wydana od ręki. Przy wysyłce wniosku drogą elektroniczną cała procedura wydłuży się do kilku lub kilkunastu dni.

P: Kto podpisuje wniosek?

O: Co jasne, noworodek lub niemowlak nie będzie w stanie podpisać dokumentu. Dlatego podanie podpisuje rodzic, który składa wniosek w imieniu dziecka.

P: Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania karty?

O: W przypadku karty EKUZ jedyne potrzebne dokumenty to legitymacja szkolna lub stosowne zaświadczenie o kontynuowaniu nauki. Dodatkowo osoba składająca wniosek musi mieć przy sobie dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość.

P: Jak długo ważna jest karta EKUZ dla dziecka?

O: Obecnie karty EKUZ dla dzieci zachowują ważność przez okres 5 lat. Jeżeli jednak w tym czasie dziecko skończy 18 lat, karta automatycznie straci ważność!

Karta EKUZ dla dziecka – Podsumowanie

Wyrabianie karty EKUZ dla dziecka to naprawdę łatwa procedura. Warto jednak pamiętać o tym, aby złożyć wniosek z wyprzedzeniem. Dzięki temu później można spokojnie czekać na wydanie karty. Jeżeli czas nagli, warto osobiście udać się z podaniem do urzędu i tam odebrać gotową kartę EKUZ.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć