Towarzystwa Ubezpieczeniowe

Unum (Pramerica) – Towarzystwo Ubezpieczeniowe

Unum (Pramerica) – Towarzystwo Ubezpieczeniowe

Jeżeli ktoś przynajmniej pobieżnie zna rynek ubezpieczeń, na pewno słyszał o firmie Prudential. Zazwyczaj osoby mówiące o tej firmie mają na myśli brytyjskie towarzystwo ubezpieczeń, które niedawno zmieniło nazwę na Pru. Jednak w rzeczywistości na światowych rynkach działają aż dwie firmy o tej nazwie. Drugą z nich jest bowiem firma Prudential Financial, która powstała w Stanach Zjednoczonych. Swego czasu pojawiła się ona na rynkach europejskich, gdzie początkowo działała pod nazwą Pramerica. Jednak obecnie jest to firma Unum. Co więc trzeba o niej wiedzieć i jakie ubezpieczenia oferuje Unum?

TU Unum – historia

Już po wstępie tego artykułu można stwierdzić, że historia tego ubezpieczyciela będzie dość zawiła. Nie ma w tym nic dziwnego, bo sam asekurator miał spore problemy wynikające z tego, iż klienci mylili firmę Pramerica z brytyjską firmą Prudential. Doszło nawet do tego, że asekurator na swojej własnej stronie internetowej umieścił specjalny komunikat. Informował on o braku powiązań pomiędzy amerykańskim Prudential Financial oraz brytyjską spółką.

Po wyjaśnieniu tej kwestii można przejść do krótkiego opisu historii asekuratora. Amerykańska firma Prudential Financial została założona w latach 70. XIX wieku. Od samego początku jej działalność była ukierunkowana głównie na zdobycie silnej pozycji na amerykańskim rynku ubezpieczeń. Trzeba tutaj przyznać, że plan opracowywany przez dekady okazał się ogromnym sukcesem. Już w ubiegłym wieku pozycja firmy Prudential Financial była na tyle silna, że trafiła ona na amerykańską giełdę. Natomiast w 2019 roku firma Prudential Financial stała się największym amerykańskim koncernem ubezpieczeniowym.

Na początku XXI wieku firma Prudential Financial wkroczyła także na polski rynek. Co jasne, tutaj od razu pojawił się problem związany z kwestią nazewnictwa. Warto bowiem pamiętać, że w Polsce brytyjska firma Prudential była szczególnie popularna. Na szczęście amerykański asekurator działał w Europie pod nazwą Pramerica. Ubezpieczenia sygnowane logiem Pramerica były dostępne w Polsce aż do 2018 roku.

TU Unum – zmiana nazwy z Pramerica

Problemy wynikające ze zbieżności nazwy nie były ograniczone do polskiego rynku. Z tego względu amerykański koncern już od pewnego czasu zaczął tworzyć zależne spółki prowadzące sprzedaż ubezpieczeń. Były to spółki: Unum Group, Unum US oraz Unum UK. Ostatecznie podobna zmiana zaszła również na polskim rynku. Pod koniec 2018 roku na stronie firmy Pramerica pojawił się komunikat o zmianie nazwy przedsiębiorstwa. Od tego momentu firma funkcjonuje w Polsce pod nazwą Unum.

TU Unum – ubezpieczenia indywidualne

Zasadniczo aktualną ofertę firmy Unum można podzielić na dwie kategorie, czyli ubezpieczenia indywidualne i grupowe. Asekurator specjalizuje się jednak wyłącznie w sprzedaży ubezpieczeń na życie oraz zdrowie. Jego oferta jest więc w pełni przystosowana do tego modelu biznesowego. Nie ma więc tutaj mowy o sprzedaży np. ubezpieczeń turystycznych lub ubezpieczeń nieruchomości.

Jeżeli chodzi o dostępne świadczenia, pokrótce opiszemy teraz wybrane polisy.

Moi najbliżsi

Pierwszą ofertą jest standardowe ubezpieczenie na życie. Taka polisa zapewnia gwarancję wypłaty wysokiego odszkodowania w razie śmierci, inwalidztwa lub zdiagnozowania śmiertelnej choroby u osoby ubezpieczonej. Takie środki pozwolą na zapewnienie bezpieczeństwa najbliższym krewnym ubezpieczonego.

Moje zdrowie

Polisa o tej nazwie to bardziej rozbudowane ubezpieczenie na życie i zdrowie. Tym samym zakres świadczenia obejmuje nie tylko śmierć, ale również nagłą chorobę oraz konieczność hospitalizacji. Szerszy wykaz ryzyk objętych ochroną stanowi duży atut takiej polisy. Jeżeli więc komuś zależy na kompleksowym rozwiązaniu, takie ubezpieczenie warto wziąć pod uwagę.

Moje dzieci

Ta polisa łączy w sobie ideę standardowej polisy na życie oraz ubezpieczenia posagowego. Dzięki niej rodzice mogą w kompleksowy sposób zabezpieczyć przyszłość swoich pociech. Asekurator gwarantuje bowiem wypłatę określonego świadczenia w momencie, kiedy dziecko osiągnie pełnoletniość. Dodatkowo taką polisę można rozszerzyć o ochronę samego dziecka (np. przed poważną chorobą).

Moja emerytura

W tym przypadku mamy już do czynienia ze świadczeniem łączącym polisę na życie oraz program oszczędnościowo-inwestycyjny. Jest więc to świetna opcja dla osób chcących zadbać o swoją przyszłą emeryturę.

Moja firma i Mój kredyt

Ostatnie dwa świadczenia są przeznaczone dla osób chcących zabezpieczyć swoją przyszłość finansową. Jak same nazwy sugerują, stworzono je odpowiednio dla przedsiębiorców oraz kredytobiorców.

Tu Unum – ubezpieczenia grupowe

Drugą kategorią świadczeń w ofercie Unum są polisy o nazwie Ochrona Premium. Co jasne, jako świadczenia grupowe są one kierowane głównie do firm oraz przedsiębiorstw. Dzięki nim pracodawca może zapewnić przydatną ochronę zarówno samym pracownikom, jak i ich bliskim krewnym. Dlatego takie polisy mogą znakomicie sprawdzić się w wielu firmach.

Tu Unum – kontakt (e-mail, telefon, adres)

W celu ułatwienia klientom kontaktu firma Unum uruchomiła specjalny Portal Klienta. Jest on przeznaczony dla osób posiadających jedno z ubezpieczeń na życie Unum. Przy jego pomocy można łatwo skontaktować się z asekuratorem oraz wypełnić formalności związane z posiadanym ubezpieczeniem.

Jeżeli chodzi o inne metody kontaktu, klienci Unum mogą skorzystać z:

  • Infolinii dla klientów – 800 335 533 lub +48 (22) 329 30 99 (infolinie są czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 8:30-17:00);
  • Formularza kontaktowego dostępnego na stronie asekuratora.

Jak wygląda zgłoszenie oraz likwidacja szkody w Unum?

Opisane wyżej dane kontaktowe można wykorzystać między innymi do zgłoszenia szkody z tytułu zawartej polisy. Nie jest to jednak jedyna opcja. Klienci Unum mogą w tym celu skorzystać również z dedykowanego formularza do zgłaszania szkód. Jest on dostępny pod tym linkiem. Dzięki niemu można szybko zrealizować wszystkie formalności i uzyskać informacje na temat dalszego przebiegu procedury.

Sama procedura likwidacji szkody ma dość standardowy przebieg. W pierwszej kolejności asekurator zapoznaje się ze zgromadzonymi dokumentami. Na ich podstawie weryfikuje oraz wycenia szkodę, a później przedstawia wyliczenia klientowi lub osobom upoważnionym. Po zaakceptowaniu takiej propozycji ubezpieczyciel wypłaca środki, co kończy wszczętą procedurę.

Najważniejsze informacje:

  • Firma Prudential Financial to przedsiębiorstwo, które wbrew pozorom nie ma nic wspólnego z brytyjskim towarzystwem Prudential. Jest to amerykański koncern ubezpieczeniowy, który cieszy się silną pozycją w wielu krajach.
  • Wspomniana kwestia podobieństwa nazwy była jednak problematyczna dla amerykańskiej firmy. Dlatego początkowo amerykański ubezpieczyciel działał w Polsce i Europie jako firma Pramerica.
  • Jednak w ostatnim czasie firma Pramerica zmieniła nazwę i obecnie działa jako TU Unum. Jednak zmiana nazwy nie miała znaczącego wpływu na ofertę ubezpieczeń, gdyż model działalności pozostał podobny.
  • Unum specjalizuje się w sprzedaży ubezpieczeń na życie oraz zdrowie. Szeroki wybór takich świadczeń pozwala na dopasowanie zakresu ochrony do indywidualnych potrzeb ubezpieczonego.
  • Amerykański asekurator oferuje możliwość szybkiego zgłaszania szkód za pomocą dedykowanych formularzy online. Jest to najlepsza metoda dla osób, które chcą szybko zająć się niezbędnymi formalnościami.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Co to za firma Unum?
Firma Unum dawniej działała w Polsce i Europie jako marka Pramerica. Jednak z czasem asekurator postanowił zmienić nazwę i rozpocząć sprzedaż ubezpieczeń poprzez spółki Unum. Taka decyzja oznaczała również zmianę nazwy dla polskich klientów.
Czy są dwie firmy Prudential?
Poniekąd tak. Marka Unum należy bowiem do amerykańskiego koncernu ubezpieczeniowego Prudential Financial. Warto jednak dodać, że zbieżność nazwy jest tutaj czystym przypadkiem. Firma Prudential Financial nie ma nic wspólnego z brytyjskim towarzystwem ubezpieczeniowym Prudential (obecnie Pru).
Jakie ubezpieczenia oferuje firma Unum?
Cała działalność firmy Unum (dawniej Pramerica) nadal opiera się na sprzedaży ubezpieczeń na życie i zdrowie. Takie świadczenia od zawsze były fundamentem całej oferty asekuratora. Trzeba jednak przyznać, że ich wybór jest naprawdę bogaty, co pozwala na łatwiejsze przystosowanie zakresu ochrony do potrzeb osób ubezpieczonych.

Sprawdź oferty innych towarzystw ubezpieczeniowych