Towarzystwa Ubezpieczeniowe

Wiener – Towarzystwo Ubezpieczeniowe

Wiener – Towarzystwo Ubezpieczeniowe

Jeżeli ktoś interesuje się ubezpieczeniami, mógł już kiedyś usłyszeć o międzynarodowej grupie VIG. Vienna Insurance Group od lat stanowi jeden z najsilniejszych podmiotów działających na europejskich rynkach ubezpieczeń. Spółki należące do koncernu VIG można odnaleźć niemal w każdym europejskim kraju, a Polska nie jest tutaj wyjątkiem. Na naszym rynku działa bowiem między innymi marka Wiener. Co warto o niej wiedzieć i jakie świadczenia znalazły się w ofercie Wiener? Zapraszamy do przeczytania naszego tekstu.

TU Wiener (Vienna Insurance Group) – historia

Zapewne wiele osób nigdy nie słyszało o firmie Wiener. Trudno się temu dziwić, ponieważ jest to stosunkowo nowa marka na polskim rynku. Czy to oznacza, że towarzystwo ubezpieczeniowe Wiener dopiero rozpoczyna swoją działalność w naszym kraju? Wręcz przeciwnie! Firma ta jest obecna w polskiej branży ubezpieczeń już od niespełna 30 lat. Jak to możliwe?

Aby poznać zawiłą historię tego ubezpieczyciela, musimy cofnąć się do początku lat 90. XX wieku. Otóż w 1990 roku w Warszawie powstała spółka o nazwie Towarzystwo Ubezpieczeń Komunikacyjnych, która przez kilka następnych lat działa jako TUK S.A. Zaledwie 8 lat później akcje tej firmy zostają wykupione przez grupę Daewoo-FSO Motor. W efekcie towarzystwo ubezpieczeniowe otrzymuje nową nazwę – Daewoo TU S.A. Jednak ten stan rzeczy utrzymał się jedynie przez kilka lat. W 2003 roku doszło bowiem do kolejnej zmiany akcjonariusza, przez co na rynku zadebiutowało Polskie Towarzystwo Ubezpieczeń.

Kolejny przełom nadszedł wraz z początkiem 2011 roku, gdy niemiecki koncern Gothaer przejął większość udziałów polskiego towarzystwa. W efekcie od końca 2012 roku w Polsce działało towarzystwo ubezpieczeniowe Gothaer. Jednak to wciąż nie był koniec zachodzących zmian.

W 2019 roku podpisano porozumienie pomiędzy niemieckim koncernem Gothaer i austriacką grupą Vienna Insurance Group. Na jego mocy wszystkie udziały w polskiej spółce zostały przejęte przez austriackie przedsiębiorstwo. Tym oto sposobem z naszego rynku zniknęła firma Gothaer, a pojawiło się towarzystwo Wiener.

Jest więc to kolejny odważny ruch ze strony koncernu Vienna Insurance Group, który coraz wyraźniej podkreśla swoją obecność w Polsce. Aktualnie na krajowym rynku ubezpieczeń działają aż 4 firmy zarządzane przez austriacką grupę. Poza TU Wiener są to:

TU Wiener – ubezpieczenia osobowe

Polityka koncernu Vienna Insurance Group polega na zdobyciu możliwie najszerszego zasięgu w wybranych krajach europejskich. Osiągnięcie tego celu jest możliwe jedynie poprzez zaoferowanie klientom bardzo szerokiej oferty świadczeń. Dlatego też wszystkie firm należące do grupy VIG mogą poszczycić się sporym wyborem ubezpieczeń.

Idealnym tego przykładem będzie właśnie towarzystwo Wiener. Firma ta prowadzi sprzedaż polis zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla firm. Jeżeli chodzi o ubezpieczenia osobowe, są one dostępne w kilku kategoriach.

TU Wiener – polisy komunikacyjne

W tej kategorii znajduje się tylko jedno świadczenia, czyli Pakiet AUTO. Ma ono jednak na tyle szeroki zakres, że może z powodzeniem zastąpić inne polisy. Pakiet AUTO domyślnie obejmuje: ubezpieczenie OC, AC oraz NNW. Dodatkowo można rozszerzyć jego zakres o inne świadczenia, takie jak: assistance, ochrona bagażu, ochrona szyb i innych elementów.

TU Wiener – ubezpieczenia nieruchomości i majątku

Tutaj kluczowym świadczeniem jest Pakiet 4 kąty. Jego podstawowym zadaniem będzie ochrona budynku przed najważniejszymi ryzykami. Dodatkowo zakres polisy można rozszerzyć o: ochronę all-risk, polisę OC w życiu prywatnym, ochronę prawną oraz świadczenia telemedycyny dla lokatorów.

Oprócz tego w tej kategorii można znaleźć również:

 • Polisy OC dla właścicieli dronów;
 • Ubezpieczenia dla instalacji fotowoltaicznych;
 • Polisy dla właścicieli jednostek pływających (np. łodzi, motorówek).

TU Wiener – polisy zdrowotne

W tej kategorii pojawiają się dwa typowe ubezpieczenia. Pierwszym z nich jest Pakiet Oświata, czyli typowe NNW dla dzieci i młodzieży. Ubezpieczenie to może zapewnić ochronę dzieciom oraz studentom do 26. roku życia. Oprócz tego asekurator umożliwia zakup Pakietu Na Wszelki Wypadek. Jest to klasyczne ubezpieczenie zdrowotno-wypadkowe, które można zakupić niezależnie od wieku.

Przy okazji warto opisać jedno unikalne świadczenie, które jest dostępne w ofercie firmy Wiener. Jest nim polisa Medipass, a jej zadanie polega na zapewnieniu ubezpieczonym możliwości skonsultowania swojego schorzenia z ekspertami z najlepszych placówek medycznych. Takiego świadczenia do tej pory nie było na polskim rynku, a więc warto o nim wspomnieć.

TU Wiener – ubezpieczenia turystyczne

Jeżeli chodzi o ubezpieczenia turystyczne, firma Wiener oferuje dostęp do dwóch świadczeń. Pierwszy pakiet jest przeznaczony dla Polaków, którzy planują podróż po Polsce lub po innych krajach. Natomiast drugi pakiet jest kierowany do obcokrajowców przebywających w Polsce. Obydwa pakiety zapewniają pomoc w razie wypadku lub nagłej choroby.

TU Wiener – ubezpieczenia rolne

Towarzystwo Wiener posiada w swojej ofercie również ubezpieczenia skierowane do rolników. Taka oferta obejmuje:

 • Pakiet AGRO – kompleksowy pakiet ubezpieczeń dla rolników, który zawiera: obowiązkowe ubezpieczenie OC, obowiązkowe ubezpieczenie budynków rolnych, polisę Agrocasco, ubezpieczenie OC w życiu prywatnym oraz ubezpieczenie dobytku rolniczego.
 • Ubezpieczenie Agrocasco – to świadczenie zapewnia ochronę maszyn rolniczych wykorzystywanych podczas prac.
 • Polisa OC w życiu prywatnym – ten typowy rodzaj ubezpieczenia zapewnia pomoc w naprawie szkód wyrządzonych innym osobom podczas działalności rolniczej.
 • Ubezpieczenie dobytku rolniczego – taka kompleksowa polisa pozwoli na skuteczne zabezpieczenie posiadanego dobytku.

TU Wiener – ubezpieczenia dla firm

Przy opisywaniu tych świadczeń od razu trzeba wspomnieć o pakiecie MSP Biznes. Jest to kompleksowe ubezpieczenie kierowane do właścicieli małych lub średnich biznesów. Obejmuje ono: ochronę mienia, sprzętu, ubezpieczenie OC oraz polisę NNW. Dodatkowo zakres tego świadczenia można rozszerzyć o: grupowe NNW, szkody spowodowane stłuczeniem, ochronę prawną oraz inne usługi.

Oprócz tego asekurator oferuje firmowe ubezpieczenia:

 • Komunikacyjne i transportowe;
 • Majątkowe;
 • Ubezpieczenia z zakresu energii odnawialnej;
 • Polisy osobowe dla przedsiębiorców i pracowników;
 • Ubezpieczenia finansowe.

Pełną ofertę świadczeń dla firm można znaleźć pod tym linkiem.

​TU Wiener – kontakt, infolinia i e-mail

Firma Wiener chwali się posiadaniem ponad 2000 placówek partnerskich lub agencyjnych w Polsce. Jeżeli więc ktoś chciałby osobiście skontaktować się z przedstawicielem firmy, ma taką możliwość. Pełen wykaz placówek jest dostępny pod tym linkiem.

Na stronie internetowej asekuratora można także odnaleźć zakładkę kontaktową. Tam z kolei można skorzystać z funkcji czatu lub skontaktować się z firmą poprzez usługę Messenger.

Oprócz tego klienci firmy Wiener zawsze mogą zadzwonić na infolinię. Jest ona dostępna pod numerem – +48 (22) 469 69 69. Oprócz tego alternatywną metodą kontaktu z asekuratorem będzie poczta elektroniczna – kontakt@wiener.pl.

Zgłoszenie i likwidacja szkody Wiener – co należy zrobić?

Aby przyspieszyć wszczęcie stosownych procedur, zgłoszenie szkody Wiener powinno odbyć się za pośrednictwem kontaktu telefonicznego lub formularza online. Szczególnie godny uwagi jest właśnie formularz online, gdyż znajdują się tam wszystkie niezbędne informacje. Za jego pomocą można więc łatwo i szybko poinformować asekuratora o zdarzeniu. Formularze są dostępne pod tym linkiem.

Co istotne, posiadacze ubezpieczenia samochodu mogą skorzystać z dodatkowego ułatwienia w postaci Bezpośredniej Likwidacji Szkód Wiener. Takie świadczenie jest dostępne dla klientów, którzy zostali poszkodowani w wyniku wypadku komunikacyjnego. Przy skorzystaniu z takiej możliwości to ubezpieczyciel samodzielnie zadba o uzyskanie odszkodowania z OC sprawcy wypadku. Dzięki temu posiadacz ubezpieczenia samochodu nie musi samodzielnie wypełniać formalności i dbać o finalizację procedur.

Wypowiedzenie OC Wiener

Na stronie internetowej ubezpieczyciela można znaleźć specjalną podstronę poświęconą wypowiadaniu umów. Jest ona dostępna w tym miejscu.

Jeśli ktoś nie chce z niej korzystać, może złożyć wypowiedzenie w sposób tradycyjny. Wtedy należy pobrać wzór dokumentu ze strony – https://www.wiener.pl/pl-formularze-i-druki.

Wypełniony i zeskanowany dokument trzeba przesłać drogą elektroniczną na adres – kontakt@wiener.pl. Alternatywą dla tego rozwiązania będzie tradycyjna wysyłka dokumentów pocztą. Adres do korespondencji – Centrala Wiener TU S.A. Vienna Insurance Group, ul. Wołoska 22 A, 02-675 Warszawa.

Najważniejsze informacje:

 • Towarzystwo ubezpieczeniowe Wiener powstało w wyniku serii następujących po sobie przejęć oraz zmian akcjonariuszy. Swój obecny kształt spółka przybrała dopiero w 2019 roku. Wtedy koncern Vienna Insurance Group wykupił jej udziały od firmy Gothaer.
 • Po przejęciu firma Wiener dołączyła do trzech innych asekuratorów, którzy działają w Polsce jako część koncernu Vienna Insurance Group. Pozostałymi firmami są: InterRisk, Vienna Life oraz Compensa.
 • Towarzystwo Wiener może pochwalić się bardzo bogatą ofertą ubezpieczeń. W asortymencie marki można znaleźć liczne świadczenia dla klientów indywidualnych oraz firm.
 • Oferta firmy Wiener obejmuje między innymi: ubezpieczenia dla kierowców i samochodów, polisy mieszkaniowe, ubezpieczenia majątku prywatnego lub biznesowego, polisy turystyczne oraz liczne świadczenia dedykowane biznesowi.
 • Na stronie internetowej TU Wiener można znaleźć liczne formularze kontaktowe oraz formularze dotyczące formalności związanych z ubezpieczeniami. Dzięki nim można łatwo wypełnić wszystkie najważniejsze procedury.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Co to za firma Wiener?
Towarzystwo ubezpieczeniowe Wiener to jedna z marek należących obecnie do międzynarodowego koncernu Vienna Insurance Group. Austriackie przedsiębiorstwo przejęło udziały tej spółki w 2019 roku.
Jakie ubezpieczenia oferuje firma Wiener?
Aktualna oferta TU Wiener może pozytywnie zaskoczyć. Asekurator prowadzi bowiem sprzedaż wielu różnych świadczeń przeznaczonych zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla firm. W ofercie Wiener znajdują się między innymi: polisy turystyczne, ubezpieczenia nieruchomości, polisy majątkowe i wiele innych świadczeń.
Jak zgłosić szkodę z ubezpieczenia Wiener?
Najlepszym sposobem na zgłoszenie szkody wydaje się skorzystanie ze strony internetowej ubezpieczyciela. Można tam znaleźć liczne formularze online, które będą bardzo pomocne w czasie całej procedury. Opcjonalnie można także skorzystać z infolinii w celu telefonicznego zgłoszenia szkody.

Sprawdź oferty innych towarzystw ubezpieczeniowych