Towarzystwa Ubezpieczeniowe

Trasti – Towarzystwo Ubezpieczeniowe

Trasti – Towarzystwo Ubezpieczeniowe

Polski rynek ubezpieczeń to dynamiczny sektor, który stale się rozrasta. To z kolei oznacza, że regularnie pojawiają się na nim nowe firmy. Co prawda, bez uważnego śledzenia rynku nie wszyscy zauważą takie zmiany. Jednak coraz częściej dochodzi do sytuacji, w której nowe firmy pojawiają się na rynku z wyjątkowo ciekawą ofertą. Z kolei atrakcyjna oferta może już bardzo skutecznie przyciągnąć uwagę nowych klientów. Tak właśnie jest z ofertą firmy Trasti, czyli nowego asekuratora na polskim rynku. Co warto wiedzieć o tej firmie i jakie świadczenia stanowią część jej aktualnej oferty?

TU Trasti – historia

Tak naprawdę całą historię firmy Trasti można byłoby streścić w kilku zdaniach. Marka ta po raz pierwszy pojawiła się na polskim rynku w 2021 roku. Od tego czasu ubezpieczyciel stara się rozwijać swoją działalność w zakresie sprzedaży ubezpieczeń dla kierowców. W swoim modelu biznesowym Trasti stawia na motto – „Po prostu fair”. To z kolei pokazuje, że dla tego ubezpieczyciela liczy się rzetelność i uczciwe podejście do sprzedaży ubezpieczeń.

Na tym można byłoby zakończyć opisywanie historii marki Trasti, ale warto skupić się na jeszcze jednym istotnym aspekcie. Otóż firma Trasti nie jest całkowicie nową firmą, która nagle pojawiła się na polskim rynku. W rzeczywistości Trasti to tzw. InsurTech, czyli marka stawiająca na cyfrową obsługę świadczeń. Jest to także marka należąca do dużego koncernu ubezpieczeniowego. Tym koncernem jest słoweńska firma Triglav, która wypracowała silną pozycję na Bałkanach i krajach Europy Południowej.

Jeżeli chodzi o firmę Triglav, jej historia jest już zdecydowanie bogatsza. Słoweńska firma została bowiem założona w 1900 roku w stolicy kraju, czyli Lublanie (lub Ljubljanie). Co jasne, jej nazwa pochodzi o najwyższego szczytu Słowenii. Przez ponad 100 lat swojej działalności firma Triglav, a dokładniej Zavarovalnica Triglav, osiągnęła naprawdę silną pozycję na rynku. Dość powiedzieć, że w 2019 roku dochody wygenerowane przez tę firmę przekroczyły kwotę 100 milionów euro. Marka Trasti opiera się więc na renomie oraz pozycji słoweńskiego asekuratora.

TU Trasti – polisy komunikacyjne

Kiedy firma Trasti wkraczała na polski rynek, model jej działalności był bardzo dokładnie określony. Asekurator ma bowiem skupiać się wyłącznie na sprzedaży ubezpieczeń dla kierowców. W jego ofercie próżno więc szukać ubezpieczeń turystycznych lub ubezpieczeń zdrowotnych.

Oparcie modelu biznesowego na jednym typie sprzedawanych świadczeń sprawia, że oferta wyboru jest tutaj dosyć szeroka. Zatem jakie dokładnie polisy komunikacyjne oferuje firma Trasti? Oto wykaz najważniejszych świadczeń:

 • Obowiązkowe ubezpieczenia OC – obowiązkowe ubezpieczenie OC muszą zakupić i odnawiać wszyscy właściciele samochodów oraz innych pojazdów mechanicznych.
 • Ubezpieczenia AC – polisy autocasco są najlepszym sposobem na zabezpieczenie posiadanego samochodu przed kradzieżą oraz innymi zagrożeniami. Takie świadczenia zapewniają wypłatę odszkodowania w razie kradzieży, zniszczenia lub uszkodzenia chronionego pojazdu.
 • Assistance – polisy typu assistance zapewniają pomoc w przypadku wystąpienia nagłych problemów z pojazdem. Dzięki assistance kierowca może liczyć na pomoc w naprawie drobnych awarii oraz holowanie pojazdu.
 • Ubezpieczenia z gwarancją holowania – taka polisa jest już przeznaczona dla osób, które chcą otrzymać tylko gwarancję holowania pojazdu w razie wypadku lub kolizji. Firma Trasti chwali się, że jej ubezpieczenie dotyczące holowania może objąć pojazdy z każdego rocznika.
 • Polisy NNW – są to jedyne świadczenia, których zakres nie koncentruje się na ochronie samochodu. Ubezpieczenia NNW mają zapewnić pomoc kierowcy oraz pasażerom, którzy zostali poszkodowani w wyniku wypadku. Asekurator (w zależności od wariantu polisy) zapewnia sumę odszkodowania w wysokości 50-200 tysięcy złotych.
 • Ubezpieczenia opon lub szyb – tego typu polisy będą zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem dla kierowców, którzy chcą zabezpieczyć konkretne części swojego pojazdu. Firma Trasti pozwala na objęcie ochroną opon oraz szyb zamontowanych w samochodzie.
 • Zielona karta – to międzynarodowy odpowiednik OC, który jest niezbędny w krajach, gdzie polskie OC nie będzie honorowane.

Co wyróżnia firmę Trasti?

Firma Trasti rozpoczęła działalność w 2021 roku, a więc pojawiła się nagle na bardzo konkurencyjnym rynku. Aby więc przyciągnąć uwagę nowych klientów, firma Trasti musiała stworzyć ofertę o bardzo atrakcyjnych warunkach. Na czym one polegają?

Co jasne, można tutaj wspomnieć o przystępnych cenach, ale oferta Trasti ma też pewne unikalne zalety. Jedną z nich jest możliwość finansowania ubezpieczeń w systemie miesięcznych rat 0%. Taka opcja będzie szczególnie korzystna dla osób, które nie chcą od razu płacić kilkuset złotych za ubezpieczenie.

Ponadto asekurator często wspomina o korzystnych warunkach ubezpieczeń. Przykładem może być limit holowania aż do 1500 kilometrów. Taki zapis gwarantuje uzyskanie pomocy podczas niemal każdej podróży po Europie.

TU Trasti – kontakt (telefon, e-mail, adres)

Problemy z samochodem mają to do siebie, że często zdarzają się nagle. Dlatego wszyscy ubezpieczyciele prowadzący sprzedaż polis komunikacyjnych muszą zapewnić swoim klientom możliwość szybkiego zgłoszenia problemu. Zatem jakie rozwiązania przyjęła pod tym względem firma Trasti?

Najpierw warto wspomnieć o jednej kwestii formalnej. Wszystkie opisane wyżej ubezpieczenia są sprzedawane pod szyldem TU Trasti. Jednak oficjalnym operatorem tej marki w Polsce jest spółka HPI GMA. To właśnie ona w praktyce odpowiada między innymi za realizowanie różnych formalności związanych z ubezpieczeniami.

Dlatego wszelką korespondencję formalną należy kierować właśnie na adres tej spółki. Oto pełne dane – HPI GMA Sp. z o.o., ul. Świętokrzyska 30/63, 00-116 Warszawa. Na stronie asekuratora widnieje także zapis dotyczący możliwości przesyłania korespondencji na skrytkę Envelo 206.

Jeżeli chodzi o pozostałe metody kontaktu, są to:

 • Infolinia dla klientów – +48 (22) 250 93 73 (dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-17:00);
 • Poczta elektroniczna – kontakt@trasti.pl.

Jak przebiega zgłoszenie i likwidacja szkody w Trasti?

Głównym mottem firmy Trasti jest hasło „Po prostu fair”. Dlatego firma stara się dbać o to, aby wszystkie procedury były proste i zrozumiałe. Dobrym tego przykładem jest procedura zgłaszania oraz likwidacji szkód. Jej przebieg został bardzo dokładnie opisany na stronie internetowej asekuratora.

Zatem jakie możliwości mają pod tym względem posiadacze ubezpieczeń Trasti? Pierwszą opcją jest zgłoszenie szkody poprzez formularz online dostępny na stronie Trasti. Sam asekurator zaznacza, że jest to najlepszy sposób na zgłoszenie szkody. Wynika to z faktu, iż takie zgłoszenia mają trafiać bezpośrednio do systemu, co pozwala na natychmiastowe wszczęcie procedur. Niemniej szkodę można także zgłosić:

 • telefonicznie – +48 (22) 250 93 73 (od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-20:00);
 • pocztą elektroniczną – szkody@trasti.pl;
 • pocztą tradycyjną – wysyłka pisma na adres: Trasti, Skrytka Envelo 206, 00-935 Warszawa.

Jeżeli chodzi o samą likwidację szkody, jej przebieg jest następujący:

 1. Po zgłoszeniu szkody asekurator zarejestruje zgłoszenie i rozpocznie realizację procedur związanych z likwidacją.
 2. Kolejnym etapem jest weryfikacja szkody, gdzie firma Trasti sprawdzi rodzaj powstałych uszkodzeń oraz skontroluje zakres swojej odpowiedzialności.
 3. Po zakończeniu tych kwestii formalnych ubezpieczyciel poinformuje klienta o swojej decyzji dotyczącej rozpatrzenia szkody. Co jasne, klient może nie zgodzić się z taką decyzją i wnieść od niej odwołanie.
 4. Jeżeli jednak wszystko będzie w porządku, firma Trasti przekaże środki o ustalonej wysokości. Klient może tutaj wybrać rozliczenie gotówkowe (środki trafią na konto) lub bezgotówkowe rozliczenie z warsztatem.

Wypowiedzenie OC Trasti

Firma Trasti jako ubezpieczyciel odpowiadający za obsługę polis komunikacyjnych ma określone obowiązki. Jednym z nich jest automatyczne odnawianie polis OC, których ważność dobiega końca. Taki obowiązek wynika z aktualnych przepisów prawa o ubezpieczeniach. Dlatego każdy klient, który chciałby zrezygnować z polisy OC Trasti, musi złożyć stosowne wypowiedzenie OC. W jaki sposób można to zrobić?

Firma Trasti przygotowała specjalny formularz dla osób, które chcą wypowiedzieć ubezpieczenie OC. Jest on dostępny pod tym linkiem. Na tej samej podstronie można również znaleźć wzór wspomnianego wypowiedzenia. Jeśli ktoś preferuje taką opcję, może po prostu wydrukować, wypełnić i podpisać taki dokument. Następnie należy go przesłać firmie Trasti drogą mailową na adres – kontakt@trasti.pl.

Warto przy tym pamiętać, że wypowiedzenie OC Trasti najlepiej będzie złożyć jeszcze przed upływem jego ważności. Dzięki temu można uniknąć dodatkowych formalności związanych z unieważnianiem odnowionej polisy.

Najważniejsze informacje:

 • Firma Trasti to stosunkowo nowa marka, która swoją działalność w Polsce rozpoczęła w 2021 roku. Nie jest to jednak zupełnie nowa firma. Trasti jest bowiem marką należącą do znanego słoweńskiego koncernu ubezpieczeniowego Triglav.
 • Mottem firmy Trasti jest hasło „Po prostu fair”. W ten sposób asekurator podkreśla, że stara się rzetelnie i uczciwie podchodzić do swojej działalności. Za tym mottem idzie także uproszczenie procedur, aby były one łatwiejsze oraz bardziej zrozumiałe dla klientów.
 • Aktualny model biznesowy marki Trasti zakłada sprzedaż wyłącznie ubezpieczeń komunikacyjnych. Tym samym poza polisami dla kierowców w ofercie tego asekuratora nie ma żadnych innych świadczeń.
 • Obecny asortyment tego ubezpieczyciela obejmuje polisy, takie jak: OC, AC, Assistance, NNW, ubezpieczenie szyb/opon oraz polisa gwarantująca holowanie. Dodatkowo asekurator pozwala na zakup Zielonej Karty.
 • Oficjalnym operatorem marki Trasti w Polsce jest spółka HPI GMA. To ona odpowiada za faktyczną realizację procedur związanych z obsługą świadczeń Trasti. Dlatego posiadacze wspomnianych ubezpieczeń powinni kontaktować się z przedstawicielami tej spółki.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Co to za firma Trasti?
TU Trasti to nowa marka na polskim rynku ubezpieczeń, która pojawiła się w 2021 roku. Marka Trasti to tzw. InsurTech, czyli asekurator działający w 100% online. Co istotne, marka Trasti należy do znanego słoweńskiego koncernu ubezpieczeniowego Triglav.
Jakie ubezpieczenia oferuje Trasti?
Cała oferta firmy Trasti została zbudowana wokół ubezpieczeń dla kierowców. Asekurator oferuje zarówno najpopularniejsze ubezpieczenia komunikacyjne (OC, AC, assistance), jak i te mniej popularne polisy (np. ubezpieczenie opon, szyb, polisa z gwarancją holowania samochodu po wypadku).
Czy firma Trasti to spółka HPI GMA?
Poniekąd tak, bo to właśnie spółka HPI GMA pełni funkcję oficjalnego operatora marki Trasti w Polsce. Tym samym to jej pracownicy mogą w praktyce odpowiadać za realizację formalności związanych z ubezpieczeniami Trasti.

Sprawdź oferty innych towarzystw ubezpieczeniowych