Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest nieraz uznawana za świadczenie przeznaczone dla turystów. Warto jednak pamiętać, że zagraniczny wyjazd nie zawsze ma charakter rozrywkowy. Równie dobrze może to być podróż służbowa. Pracownicy międzynarodowych korporacji często wyjeżdżają w różne delegacje zagraniczne. Powstaje więc pytanie – czy karta EKUZ przysługuje takim osobom? Karta EKUZ dla pracownika – w jaki sposób wyrobić online?

Podróż służbowa a karta EKUZ – czy pracownicy mogą ją otrzymać?

Na początku warto podkreślić, że karta EKUZ przysługuje wszystkim osobom mającym ważne ubezpieczenie NFZ. Do tej grupy należą także pracownicy, ponieważ ich pracodawca odprowadza stosowne składki na ubezpieczenia zdrowotne. Oznacza to, że mogę oni w każdej chwili wyrobić sobie kartę EKUZ.

Służbowa a turystyczna karta EKUZ – czym różnią się te świadczenia?

Planowana podróż służbowa lub delegacja uprawnia pracownika do ubiegania się o specjalny rodzaj karty EKUZ. Taki dokument jest przeznaczony dla osób wyjeżdżających za granicę w celach służbowych. Co istotne, zakres karty EKUZ pozostaje identyczny. Oznacza to, że turyści i pracownicy mogą korzystać dokładnie z tych samych świadczeń.

O ile jednak zakres kart EKUZ jest identyczny, o tyle procedura ich wydawania może być zupełnie inna. W przypadku służbowych kart pojawia się bowiem tzw. formularz A1. Jest to druk potwierdzający, że pracownik posiada ważne ubezpieczenie zdrowotne w Polsce. Jeżeli nawet dana osoba przebywa za granicą przez dłuższy czas, formularz A1 potwierdza jej prawo do ubezpieczenia.

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Aby więc otrzymać służbową kartę EKUZ, wszyscy pracownicy muszą uzyskać podpisany formularz A1. Wniosek o wydanie takiego druku składa zarząd firmy, gdyż to na pracodawcy spoczywa obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa swoim pracownikom.

Czy służbowa karta EKUZ jest tak naprawdę potrzebna?

Turystyczna i pracownicza karta EKUZ ma więc identyczny zakres ochrony. Mimo to procedury stosowane przy wyrabianiu tych dokumentów są zupełnie inne. Toteż służbowa karta EKUZ nie zawsze będzie konieczna. Dlaczego?

Ponieważ każdy pracownik może bezpłatnie uzyskać turystyczną wersję kartę EKUZ. Niedawno NFZ wydłużył termin ważności takich dokumentów. Po wprowadzeniu tej nowelizacji turystyczna karta EKUZ jest ważna przez 3 lata od dnia wydania! Dla większości pracowników będzie więc ona w pełni wystarczającym rozwiązaniem.

Podsumowanie

Karta EKUZ dla pracownika sprawia, że służbowa podróż lub delegacja stanie się znacznie bezpieczniejsza. Warto jednak pamiętać, że pracownicy nie muszą korzystać ze służbowej odmiany dokumentu. Turystyczna karta EKUZ zachowuje ważność przez 3 lata, a ponadto można ją uzyskać znacznie łatwiej. Dlatego będzie ona praktyczniejszym rozwiązaniem dla większości osób zatrudnionych!

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć