Sprawdzanie samochodu przed kupnem
Ubezpieczenie samochodu

Sprawdzanie samochodu przed kupnem – na co zwrócić uwagę?

Samochody bez wątpienia należą do grupy dóbr materialnych o wyjątkowo dużej wartości. Dotyczy to zarówno fabrycznie nowych, jak i wielu używanych pojazdów. Toteż ich potencjalni nabywcy powinni mieć pewność, że zaplanowana inwestycja nie stanie się przysłowiowym wyrzuceniem pieniędzy w błoto. W jaki sposób można zyskać taką pewność? Absolutną podstawą jest dokładne sprawdzanie samochodu przed kupnem. Na co zwrócić uwagę i czego się wystrzegać?

Sprawdzanie samochodu przed kupnem – ocena ogłoszenia

Niektórzy kierowcy przy poszukiwaniu nowego samochodu w pierwszej kolejności przeprowadzają rekonesans wśród swoich znajomych. Faktycznie kupno auta od bliskiego znajomego lub członka rodziny ma swoje zalety. Jednak statystyki pokazują, że zdecydowana większość kierowców kupuje auta na podstawie wystawionych ogłoszeń. Jak więc ocenić takie ogłoszenie?

Tutaj warto zwrócić szczególną uwagę na:

  • opis ogłoszenia oraz informacje dotyczące stanu technicznego pojazdu;
  • zamieszczone zdjęcia (archiwalne oraz obecne);
  • charakterystykę samochodu;
  • wszelkie informacje dotyczące wykonanych napraw.

Treść ogłoszenia i załączone zdjęcia będą tutaj ważnym wyznacznikiem. Na ich podstawie można wywnioskować, czy sprzedający udziela wszystkich najważniejszych informacji na temat pojazdu, czy może próbuje coś ukryć. Dobrym sygnałem będzie obszerne ogłoszenie zawierające wszystkie najważniejsze informacje oraz wysokiej jakości zdjęcia. Jeżeli auto przechodziło poważne naprawy, sprzedający powinien także zamieścić zdjęcia archiwalne pojazdu. Dzięki temu można będzie dużo łatwiej ocenić skalę dokonanych napraw.

Sprawdzanie samochodu przed kupnem – stan techniczny pojazdu

Aktualny stan techniczny samochodu to jeden z najważniejszych czynników, który może przesądzić o zakupie auta lub rezygnacji z zakupu. Tak naprawdę pod tym względem trudno byłoby wyróżnić najważniejsze elementy, gdyż samochód powinien być po prostu sprawny technicznie. Co jasne, każde auto używane ma pewne defekty oraz nosi ślady użytkowania. Jednak ważne jest to, aby nie dotyczyły one kluczowych podzespołów (np. układu silnikowo-wydechowego).

Kupujący powinien dokładnie sprawdzić stan techniczny pojazdu przed podjęciem decyzji o zawarciu umowy. Można to zrobić na kilka sposobów:

  1. Pierwszą i zarazem najlepszą alternatywą będzie wizyta na stacji diagnostycznej w celu zbadania samochodu.
  2. Jeśli nie jest to możliwe, warto przeprowadzić oględziny auta wraz z zaprzyjaźnionym mechanikiem.
  3. W ostatnich latach bardzo ciekawą alternatywą stało się również zlecanie zbadania stanu technicznego pojazdu specjalistycznym firmom zewnętrznym.

Tym samym kupujący powinien wybrać najlepszą metodę dla siebie. Co jasne, samochodu nigdy nie należy kupować bez dokładnej weryfikacji jego stanu technicznego!

Sprawdzanie samochodu przed kupnem – sprawdzenie dokumentów i ubezpieczenia

Jeżeli stan techniczny pojazdu nie budzi zastrzeżeń, można przejść do sporządzenia umowy. Tutaj również kupujący muszą pamiętać o kilku kwestiach:

  1. Przed zakupem warto sprawdzić VIN samochodu, aby upewnić się, że pojazd nie został skradziony.
  2. Na spisywanej umowie lub fakturze należy zamieścić dane osobowe sprzedającego oraz kupującego, a także szczegółowe informacje dotyczące samochodu.
  3. Cena pojazdu wpisana na fakturze bezwzględnie musi odpowiadać jego rzeczywistej wartości rynkowej.
  4. W treści umowy nie powinny widnieć żadne klauzule abuzywne (np. dotyczące zrzeczenia się rękojmi lub prawa do reklamacji).

Ogromne znaczenie ma również weryfikacja statusu ubezpieczenia OC danego pojazdu. Każdy samochód znajdujący się na terytorium Polski, nawet świeżo sprowadzony z zagranicy, powinien mieć ważne ubezpieczenie OC. Właściciele komisów często kupują krótkoterminowe polisy OC dla posiadanych samochodów. Taka polisa obejmuje samochody sprowadzone do Polski i jest ważna przez 30 dni.

Ubezpieczenie OC przypisane do samochodu nie traci ważności w momencie sprzedaży auta. To oznacza, że automatycznie przechodzi ono na nowego właściciela. Nabywca pojazdu może więc korzystać z takiej polisy aż do momentu upływu jej ważności. Jeżeli więc samochód nie ma ważnego OC, nabywca musi je od razu zakupić, aby nie otrzymać kary za brak OC. Nowy właściciel samochodu już w dniu zakupu pojazdu zaczyna odpowiadać za bieżący status jego ubezpieczenia.

Dlatego najbardziej opłacalnym rozwiązaniem będzie zakup pojazdu z ważnym ubezpieczeniem OC. Brak takiej ochrony może stanowić podstawę do negocjacji ceny zakupu.

Dlaczego polisa OC jest obowiązkowa? Ile kosztuje i kto może uzyskać zniżki na OC? Jakie kary grożą za brak OC? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w treści artykułów opublikowanych w bazie wiedzy serwisu Polisoteka.pl