Niniejszy dokument prezentuje najważniejsze informacje o produkcie. Pełne informacje o produkcie podawane są przed zawarciem umowy ubezpieczenia i znajdują się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia Warta Dom Komfort o symbolu C7181 (zwanych dalej OWU). Powyższe OWU obowiązują od dnia 13 marca 2018 roku.
Jakiego rodzaju jest to ubezpieczenie?
Warta Dom Komfort to ubezpieczenie mieszkania lub domu, również w trakcie budowy, gwarantujące najszerszą ochronę w Warcie. Jest to propozycja dla klientów, którzy są zainteresowani kompleksową ochroną ubezpieczeniową w formule all risks, czyli od wszystkich zdarzeń nieujętych w katalogu wyłączeń.
Co jest przedmiotem ubezpieczenia?
- dom jednorodzinny
- lokal mieszkalny lub stałe elementy lokalu
- dom letniskowy
- ruchomości domowe
- garaż lub inny budynek
- mała architektura
- elementy w budowie
chronione na wypadek typowych zdarzeń, m.in. pożaru, zalania, dewastacji, przepięcia, stłuczenia, kradzieży z włamaniem, rabunku, a także innych zdarzeń określonych w §5, niewyłączonych wyraźnie w OWU
Dodatkowo chronione mogą być również:
- następstwa nieszczęśliwych wypadków
- sprzęt oraz rower poza domem
- utrata czynszu lub pracy
- nieuprawnione użycie karty
- nagrobki
- roślinność ogrodowa
w zakresie zdarzeń losowych wskazanych w §22, §27, §31, §36, §40, §45, §49, §53 OWU
oraz
- odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym w zakresie szkód powstałych lub spowodowanych w związku z posiadaniem domu jednorodzinnego, lokalu mieszkalnego, amatorskim uprawianiem sportu, posiadaniem zwierząt domowych oraz innych wskazanych w §16 OWU
Suma ubezpieczenia
- z zastrzeżeniem OWU, sumę ubezpieczenia/sumę gwarancyjną określa klient. Wyjątkiem jest ubezpieczenie nieuprawnionego użycia karty, w którym suma ubezpieczenia wynosi równowartość w złotych 150 euro
- suma ubezpieczenia/suma gwarancyjna stanowi górną granicę odpowiedzialności Warty
Czego nie obejmuje ubezpieczenie?
- przedmiotów, do których klient nie posiada tytułu prawnego
- tuneli foliowych
- utraty informacji zapisanych na nośnikach danych
- domu letniskowego, garażu i innego budynku znajdujących się na terenie Rodzinnych Ogródków Działkowych
- ruchomości domowych znajdujących się w budynku w budowie
- oraz pozostałych wskazanych w §7, §14, §18, §24, §28, §33, §37, §41,§46, §50, §54 OWU
Jakie są ograniczenia ochrony ubezpieczeniowej?
Szkody wynikające:
- z braku przeglądów technicznych, badań okresowych lub innych obowiązków, do których zobowiązują właściciela nieruchomości przepisy prawa
Szkody powstałe w wyniku:
- powodzi – przez okres 30 dni od dnia zawarcia nowej umowy ubezpieczenia
- umyślnego działania klienta lub osób pozostających z nim we wspólnym gospodarstwie domowym
- przypadkowego zniszczenia lub uszkodzenia przedmiotów ubezpieczenia poza rozbiciem szklanych elementów w domu, spowodowaniem wybuchu i innymi wyjątkami wskazanymi w §7 OWU
- zalania wodą pochodzącą z opadów atmosferycznych przez niezamknięte okna, drzwi lub inne otwory
- dewastacji oraz kradzieży z włamaniem i rabunku materiałów opałowych
Pozostałe ograniczenia oraz wyłączenia odpowiedzialności uprawniające do odmowy wypłaty odszkodowania i innych świadczeń lub ich obniżenia wskazane zostały w §7, §14, §18, §24, §28, §33, §37,§41, §46, §50, §54 OWU.
Gdzie obowiązuje ubezpieczenie?
Ubezpieczenie obowiązuje na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, z zastrzeżeniem, iż:
- ubezpieczenie OC w życiu prywatnym obejmuje ochroną teren całego świata z wyłączeniem terytorium USA i Kanady, chyba że zakres został odpowiednio rozszerzony
- ubezpieczenie NNW, ubezpieczenie sprzętu poza domem oraz ubezpieczenie nieuprawnionego użycia karty obejmuje teren całego świata
Co należy do obowiązków Ubezpieczonego?
- podanie aktualnych danych, niezbędnych do zawarcia umowy ubezpieczenia, zgodnie ze stanem faktycznym i według najlepszej wiedzy, na dzień składania wniosku (Ubezpieczający)
- opłacenie składki z góry za cały okres ubezpieczenia lub zgodnie z harmonogramem określonym w polisie (Ubezpieczający)
- zawiadomienie Warty o wszelkich zmianach okoliczności, podanych podczas zawierania umowy ubezpieczenia (Ubezpieczający/Ubezpieczony)
- użycie dostępnych środków w celu ratowania przedmiotu ubezpieczenia oraz zapobieżenia szkodzie lub zmniejszenia jej rozmiarów (Ubezpieczony)
- powiadomienie Policji o każdym przypadku kradzieży z włamaniem, usiłowania lub dokonania rabunku, dewastacji, wypadku rowerowego z udziałem pojazdu mechanicznego w ruchu drogowym, w następstwie którego klient doznał obrażeń ciała, a także utraty przedmiotów ubezpieczenia podczas akcji ratowniczej, nie później niż w ciągu 12 godzin od ujawnienia się zdarzenia (Ubezpieczony)
- zgłoszenie szkody do Centrum Obsługi Klienta Warty niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia zaistnienia szkody lub uzyskania informacji o niej (Ubezpieczony)
Szczegółowe informacje na temat obowiązków Ubezpieczonego podane są w §57-67 OWU.
Jak i kiedy należy opłacać składki?
Składka lub jej pierwsza rata powinna być zapłacona w dniu zawarcia umowy ubezpieczenia lub później, jeżeli takie były ustalenia w umowie ubezpieczenia, zgodnie z harmonogramem określonym w umowie ubezpieczenia: jednorazowo lub w ratach, gotówką, kartą płatniczą lub przelewem bankowym, w zależności od dostępności danej formy płatności w punkcie sprzedaży.
Kiedy rozpoczyna się i kończy ochrona ubezpieczeniowa?
Ochrona ubezpieczeniowa rozpoczyna się od dnia uzgodnionego i wskazanego w polisie, nie wcześniej jednak niż dnia następnego po zapłaceniu składki lub jej pierwszej raty, z zastrzeżeniem indywidualnych uzgodnień (płatność po rozpoczęciu ochrony ubezpieczeniowej).
Umowa rozwiązuje się i odpowiedzialność Warty ustaje wraz z:
- upływem okresu ubezpieczenia
- chwilą zakończenia budowy w odniesieniu do elementów w budowie
- upływem terminu wskazanego w wezwaniu do zapłaty (w przypadku braku opłacenia kolejnej raty składki)
- chwilą poinformowania o wyczerpaniu sum ubezpieczenia
- chwilą wypłaty odszkodowania za całkowite zniszczenie lub utratę wszystkich przedmiotów ubezpieczenia
W razie zbycia przedmiotu ubezpieczenia, jeżeli prawa z umowy nie zostały przeniesione na nabywcę, umowa ubezpieczenia wygasa z chwilą przejścia przedmiotu ubezpieczenia na nabywcę.
Szczegółowe informacje na temat okresu ubezpieczenia i czasu trwania odpowiedzialności znajdują się w §59 OWU.
Jak rozwiązać umowę?
Od umowy ubezpieczenia można odstąpić za pomocą pisemnego powiadomienia w terminie:
- 30 dni od dnia zawarcia umowy – osoby fizyczne
- 7 dni od dnia zawarcia umowy – przedsiębiorcy
- 30 dni od dnia poinformowania o zawarciu umowy lub od dnia doręczenia potwierdzenia zawarcia umowy, jeżeli jest to termin późniejszy - w przypadku umów zawieranych przez konsumentów za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość (np. Internet, telefon)
Umowę ubezpieczenia NNW można wypowiedzieć w każdym czasie ze skutkiem natychmiastowym.
Szczegółowe informacje na temat rozwiązywania umowy ubezpieczenia znajdują się w §59 OWU.