Badania diagnostyczne – co zrobić? gdzie najlepiej?

Choroba na pierwszy rzut oka może być niezauważalna. A kiedy się rozwinie, na skuteczne leczenie może być już za późno. Dlatego warto zrobić badania diagnostyczne. Jakie, kiedy i gdzie? Podpowiadamy.

Choroba na pierwszy rzut oka może być niezauważalna. A kiedy się rozwinie, na skuteczne leczenie może być już za późno. Dlatego warto zrobić badania diagnostyczne. Jakie, kiedy i gdzie? Podpowiadamy.

Profilaktyka zdrowotna nie powinna ograniczać się tylko do zdrowego odżywiania, dbania o higienę osobistą oraz o odpowiednią ilość ruchu i snu. Aby cieszyć się dobrym zdrowiem, trzeba poddawać się badaniom diagnostycznym.

Dlaczego badania diagnostyczne są ważne?

Badania diagnostyczne gwarantują dokładną diagnozę stanu zdrowia. Każde tego typu badanie zapewnia wykrycie nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu, zanim pojawią się objawy choroby, a co za tym idzie – umożliwia niezwłoczne wprowadzenie odpowiedniego leczenia. Nie ma więc przesady w stwierdzeniu, że badania diagnostyczne to możliwość uratowania życia! Szczególnie, że choroba nie wykryta w porę często okazuje się ciężka do wyleczenia, a czasami wręcz niemożliwa.

Jakie badania diagnostyczne zrobić?

Zakres badań diagnostycznych zależy od wieku, płci oraz od stanu zdrowia. W ramach profilaktyki zdrowotnej warto postawić na badanie krwi, badanie moczu oraz na badanie USG (w tym na echo serca). Dlaczego właśnie te badania diagnostyczne powinno się zrobić? Jak często się badać?

Raz w roku – badanie krwi oraz badanie moczu

Badanie krwi (morfologia krwi) oraz badanie moczu to badania laboratoryjne. Analiza zarówno próbki krwi, jak i próbki moczu pozwala na sprawną ocenę, czy zdrowie jest w normie, czy też nie. Dzięki morfologii krwi rozpoznaje się m.in. anemię, cukrzycę, nowotwory krwi (białaczkę, chłoniaka), choroby tarczycy i choroby trzustki. Morfologia krwi może być też pomocna w diagnozie raka jajnika oraz raka prostaty. Natomiast badanie moczu przyczynia się do wykrycia m.in. chorób nerek, chorób wątroby oraz nowotworów dróg moczowych.

Od czasu do czasu – badanie USG

Badanie USG (ultrasonografia) to nieinwazyjne badanie obrazowe. Pozwala na precyzyjne sprawdzenie budowy organów wewnętrznych. Dzięki badaniu USG wykrywa się zmiany, dla przykładu guzy, w brzuchu, piersiach, tarczycy czy w narządach moczowo-płciowych.

Raz w życiu – echo serca

Echo serca to po prostu badanie USG serca. Przyczynia się do diagnozy chorób układu sercowo-naczyniowego, tak wrodzonych, jak i nabytych.

Gdzie zrobić badania diagnostyczne?

Badania diagnostyczne mogą być zrobione w ramach obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego (NFZ), prywatnie oraz w ramach dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego (polisa zdrowotna). Które rozwiązanie wybrać?

Diagnostyka na NFZ

Określone badanie diagnostyczne może być wykonane na NFZ, jeżeli pacjent ma skierowanie od lekarza. Badanie krwi, badanie moczu oraz USG brzucha, tarczycy bądź nerek mogą być zlecone przez lekarza POZ, czyli przez lekarza pierwszego kontaktu. Szczegółowa lista badań diagnostycznych, na które skierowanie wystawia lekarz POZ znajduje się na stronie internetowej NFZ. Wszystkie inne badania diagnostyczne mogą być zlecone wyłącznie przez lekarza specjalistę. Dla przykładu o skierowanie na USG piersi trzeba zwrócić się do ginekologa, a o skierowanie na echo serca – do kardiologa.

Co ważne, i lekarz POZ, i lekarz specjalista może wystawić skierowanie na określone badanie diagnostyczne dopiero wtedy, gdy okaże się, że pacjent rzeczywiście ma problemy zdrowotne. Nie ma więc co liczyć na poddanie się badaniom diagnostycznym na NFZ w ramach profilaktyki zdrowotnej.

Zrobienie badań diagnostycznych na NFZ wiąże się także z oczekiwaniem w kolejce. Szczególnie dotyczy to badania USG i echa serca. A co jest mocną stroną NFZ-u? Cena badań diagnostycznych. Tego typu badania są po prostu darmowe.

Diagnostyka prywatnie

Całkiem inaczej przedstawia się sytuacja, jeżeli wykonuje się badania diagnostyczne prywatnie. Można spodziewać się komfortowych warunków. Dowolne badanie diagnostyczne odbywa się bez skierowania i bez kolejki. Trzeba jednak liczyć się z kosztami. Cena za podstawowe badanie krwi oraz za podstawowe badanie moczu wynosi 10-20 zł. Każde rozszerzenie (np. badanie poziomu cukru we krwi) równa się dopłacie. Badanie USG kosztuje 100-150 zł, a echo serca – 120-150 zł.

Diagnostyka z polisą zdrowotną

Polisa zdrowotna to prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Ochrona może być zakupiona w towarzystwie ubezpieczeniowym lub w firmie medycznej. W zamian za comiesięczną składkę (średnio 70-130 zł) zyskuje się możliwość bezgotówkowego korzystania z usług medycznych, w tym wykonywania badań diagnostycznych. Na określone badanie diagnostyczne zazwyczaj czeka się parę dni. Co do zasady musi być ono przeprowadzone w placówce medycznej, z którą towarzystwo ubezpieczeniowe lub firma medyczna ma podpisaną umowę. Na ogół nie trzeba skierowania. Dokładne warunki zależą od konkretnej oferty.

Podsumowując, każda opcja ma swoje plusy i minusy.  Dlatego przy podejmowaniu decyzji o tym, czy badać się na NFZ, prywatnie, czy też w ramach polisy zdrowotnej warto kierować się przede wszystkim własnymi potrzebami, oczekiwaniami oraz możliwościami finansowymi.