Zakup samochodu – o czym musisz pamiętać?

Wreszcie nadszedł długo wyczekiwany moment. Po wielu miesiącach poszukiwań właśnie kupiłeś nowy samochód. Zanim jednak usiądziesz za kierownicą i zaczniesz cieszyć się jazdą, powinieneś pamiętać o kilku ważnych obowiązkach. Dotyczą one formalności związanych z rejestracją oraz używaniem nowego samochodu. Warto o nich pamiętać, gdyż niedopełnienie takiego obowiązku może skutkować przykrymi konsekwencjami. Co więc oznacza zakup samochodu pod względem prawnym? Z jakimi obowiązkami musi wtedy uporać się nowy właściciel pojazdu?

Zakup samochodu a dodatkowy podatek – kiedy trzeba go zapłacić?

Płacenie podatków nie jest ulubioną czynnością przeciętnego człowieka. Niestety, zakup nowego samochodu może oznaczać taką konieczność. Wszystko ze względu na obowiązujące przepisy. Te z kolei przewidują wymóg opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Jego wysokość wynosi 2% od wartości transakcji. Jeżeli więc ktoś kupi samochód za 20 tysięcy złotych, podatek od czynności cywilnoprawnych wyniesie 400 złotych.

Tutaj jednak pojawia się ważne zastrzeżenie. Taki podatek dotyczy jedynie transakcji pomiędzy dwiema osobami prywatnymi. Jeżeli sprzedawca może wystawić fakturę VAT, wspomniany podatek nie zostanie naliczony.

Co prawda, zwolnienie z tego podatku można uzyskać również wtedy, gdy suma transakcji nie przekracza 1000 złotych. Niemniej sam zakup samochodu w takiej cenie może stanowić nie lada wyzwanie. Dlatego lepszym sposobem na uniknięcie konieczności płacenia wspomnianego podatku będzie rozliczenie transakcji poprzez fakturę VAT.

Jeśli jednak nabywca musi zapłacić taki podatek, należy zrobić to przy użyciu formularza PCC-3. Nowy właściciel pojazdu powinien wypełnić taki druk i udać się z nim do najbliższego urzędu skarbowego. Wraz ze złożeniem dokumentu należy także uregulować powstałą należność.

Zupełnie osobną kwestię stanowi podatek akcyzowy opłacany przez osoby ściągające samochody z zagranicy. Jego wysokość to 3,1% wartości samochodu, jeżeli pojazd ma silnik o pojemności mniejszej niż 2000 cm³. W pozostałych przypadkach taki podatek wynosi aż 18,6% wartości auta. Dobra wiadomość jest taka, że podatek akcyzowy z reguły płacą właściciele komisów i pośrednicy. Natomiast osoby samodzielnie sprowadzające auta z zagranicy muszą pamiętać o samodzielnym opłaceniu tej należności.

Zakup samochodu a rejestracja – co trzeba zrobić?

Kolejnym obowiązkiem nowego właściciela samochodu jest przerejestrowanie pojazdu. Dokładny przebieg takiej procedury różni się w zależności od tego, czy auto było zarejestrowane w Polsce. Jeżeli tak, sprawa jest prosta. Wystarczy tylko udać się z kompletem dokumentów do najbliższego Wydziału Komunikacji i złożyć wniosek o przerejestrowanie pojazdu. Oprócz samego wniosku należy wówczas przekazać urzędnikowi:

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony
  • dowód nabycia pojazdu;
  • kartę pojazdu (o ile została wydana);
  • dowód rejestracyjny;
  • świadectwo homologacji (tylko w przypadku fabrycznie nowych samochodów);
  • dowód tożsamości.

Proces rejestracji nowego samochodu wiąże się także z opłatami skarbowymi. Łącznie nabywca musi uiścić należność wynoszącą 180 złotych i 50 groszy. W tej cenie znajduje się między innymi koszt wyrobienia nowych tablic rejestracyjnych oraz naklejki na przednią szybę.

Co istotne, rejestracja sprowadzonego pojazdu może oznaczać nieco więcej zachodu. Wówczas nabywca powinien wypełnić specjalny formularz rejestracyjny. Oprócz tego problemem może być prawny wymóg przetłumaczenia dokumentów danego pojazdu. Co prawda, nie dotyczy on samochodów sprowadzonych z krajów członkowskich UE/EFTA. Jednak w przypadku np. aut amerykańskich będzie to już niezbędne. Ponadto przed samą rejestracją warto wykonać przegląd techniczny, aby mieć pewność, że auto jest w pełni sprawne.

Obowiązkowy przegląd i polisa OC – kiedy należy o nie zadbać?

Opisane wyżej informacje odnoszą się również do kwestii obowiązkowych badań technicznych. Zasadniczo polskie urzędy powinny akceptować przeglądy wykonane w Polsce oraz krajach członkowskich UE/EFTA.Tym samym nowy nabywca może zgłosić się na przegląd dopiero po upływie ważności poprzedniego badania. Natomiast w przypadku samochodów sprowadzonych spoza terenu UE/EFTA – przegląd należy wykonać jeszcze przed rejestracją pojazdu.

Jeżeli chodzi o obowiązkowe ubezpieczenie, nowy nabywca może korzystać z ubezpieczenia OC dawnego właściciela. Co jasne, nie dotyczy to nabywców aut sprowadzonych z zagranicy. Na szczęście oni mogą korzystać z 30-dniowej polisy OC wykupionej przez komis lub pośrednika. Dopiero po upływie jej ważności należy zakupić własne ubezpieczenie.

Podsumowanie

Zakup samochodu wiąże się z kilkoma obowiązkowymi formalnościami. Przede wszystkim nowy właściciel musi zarejestrować pojazd w odpowiednim Wydziale Komunikacji. Przy tej okazji trzeba także sprawdzić, czy zakup samochodu nie oznacza konieczności opłacenia dodatkowego podatku. Po złożeniu wniosku o rejestrację oraz uiszczeniu stosownych opłat pozostaje jeszcze kwestia OC i obowiązkowych badań technicznych. Jeżeli takie formalności również zostaną dopełnione, nowy właściciel może zacząć cieszyć się swoim samochodem.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć