Niniejszy dokument zawiera najważniejsze informacje o produkcie. Pełne informacje o produkcie zawarte są w obecnie obowiązującej ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
Jakiego rodzaju jest to ubezpieczenie?
Jest to obowiązkowe ubezpieczenie budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego od ognia i innych zdarzeń losowych. Skierowane do rolników (osób fizycznych). Obowiązek ubezpieczenia budynku rolniczego powstaje z dniem pokrycia budynku dachem. Ubezpieczenie chroni majątek klienta od najczęstszych zdarzeń losowych m.in. ogień, huragan czy powódź.
Co jest przedmiotem ubezpieczenia?
- budynki rolnicze – obiekty budowlane o powierzchni pow. 20 m2, (trwale związane z gruntem, posiadające fundamenty i dach), będące w posiadaniu rolnika w zakresie zdarzeń losowych takich jak:
- ogień
- huragan
- powódź
- podtopienie
- deszcz nawalny
- opady śniegu
- grad
- piorun
- eksplozja
- obsunięcie się ziemi
- tąpnięcie
- lawina
- upadek statku powietrznego
Suma ubezpieczenia:
- sumę ubezpieczenia, odrębnie dla każdego budynku rolniczego, ustala klient z zakładem ubezpieczeń na podstawie:
- cenników stosowanych przez zakład ubezpieczeń do szacowania wartości budynków
- załączonego powykonawczego kosztorysu budowlanego sporządzonego zgodnie z zasadami kalkulacji i ustalenia wartości robót budowlanych obowiązującymi w budownictwie
- suma ubezpieczenia budynku rolniczego może odpowiadać wartości nowej lub rzeczywistej
Czego nie obejmuje ubezpieczenie?
- budynków, których stan techniczny osiągnął 100% normy zużycia
- budynków przeznaczonych do rozbiórki na podstawie ostatecznych decyzji właściwych organów
- namiotów i tuneli foliowych
Jakie są ograniczenia ochrony ubezpieczeniowej?
szkody wyrządzone:
- umyślnie przez Ubezpieczającego lub przez osobę, za którą Ubezpieczający ponosi odpowiedzialność lub która pozostaje z Ubezpieczającym we wspólnym gospodarstwie domowym
- wskutek rażącego niedbalstwa
oraz szkody:
- górnicze w rozumieniu przepisów prawa geologicznego i górniczego
- powstałe wskutek trzęsienia ziemi
Gdzie obowiązuje ubezpieczenie?
- ubezpieczenie obowiązuje na terenie Rzeczypospolitej Polskiej
Co należy do obowiązków Ubezpieczonego?
- podanie aktualnych danych, niezbędnych do zawarcia umowy ubezpieczenia zgodnie ze stanem faktycznym i według najlepszej wiedzy na dzień składania wniosku (Ubezpieczający)
- opłacenie składki za cały okres ubezpieczenia lub zgodnie z harmonogramem określonym w polisie (Ubezpieczający)
- zawiadomienie Warty o wszelkich zmianach okoliczności, podanych podczas zawierania umowy ubezpieczenia (Ubezpieczony/Ubezpieczający)
- nie później niż na jeden dzień przed upływem okresu, na który umowa ubezpieczenia została zawarta, powiadomienie Warty o jej wypowiedzeniu, jeżeli ubezpieczenie nie będzie kontynuowane (Ubezpieczony/posiadacz budynków rolniczych)
- powiadomienie w terminie 14 dni o zmianie w posiadaniu gospodarstwa rolnego oraz o danych osoby obejmującej gospodarstwo rolne w posiadanie (Ubezpieczony/Ubezpieczający)
Jak i kiedy należy opłacać składki?
Składka lub jej pierwsza rata powinna być zapłacona w dniu zawarcia umowy ubezpieczenia lub później, jeżeli takie były ustalenia w umowie ubezpieczenia, zgodnie z harmonogramem określonym w umowie ubezpieczenia: jednorazowo lub w ratach, gotówką, kartą płatniczą lub przelewem bankowym w zależności od dostępności danej formy płatności w punkcie sprzedaży.
Kiedy rozpoczyna się i kończy ochrona ubezpieczeniowa?
Ochrona ubezpieczeniowa rozpoczyna się z chwilą zawarcia umowy i zapłacenia składki ubezpieczeniowej lub jej pierwszej raty z zastrzeżeniem indywidualnych uzgodnień.
Umowa ubezpieczenia ulega rozwiązaniu wraz z:
- upływem 12 miesięcy, na które została zawarta
- upływem 12 miesięcy jeżeli po zawarciu umowy ubezpieczenia budynków rolniczych posiadanie gospodarstwa rolnego, w skład którego wchodzą te budynki przeszło na inną osobę, chyba, że osoba obejmująca gospodarstwo rolne w posiadanie wypowie ją na piśmie
- chwilą, kiedy użytki i grunty na których jest położony budynek rolniczy, tracą charakter gospodarstwa rolnego
- upływem 3 miesięcy od dnia ogłoszenia upadłości zakładu ubezpieczeń
- dniem odstąpienia przez Ubezpieczającego od umowy w trybie określonym w ustawie o prawach konsumenta
- dniem wypowiedzenia umowy zgodnie z art. 62a ustawy
Jeżeli rolnik nie później niż na jeden dzień przed upływem okresu 12 miesięcy, na który umowa ubezpieczenia budynków rolniczych została zawarta, nie powiadomi na piśmie zakładu ubezpieczeń o jej wypowiedzeniu, uważa się, że została zawarta następna umowa na kolejne 12 miesięcy.
Szczegółowe informacje na temat okresu ubezpieczenia i czasu trwania odpowiedzialności znajdują się w art. 65–66 ustawy.
Jak rozwiązać umowę?
Od umowy ubezpieczenia można odstąpić za pomocą pisemnego powiadomienia w terminie:
- 30 dni – umowy zawierane za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość (np. Internet, telefon)