Planujesz wyjazd do Belgii? To kraj, który najczęściej kojarzony jest z Brukselą, gdzie działa siedziba Parlamentu Europejskiego i czeka wiele ciekawych zabytków. To tam można zjeść najlepsze frytki w Europie i posmakować w słynnych belgijskich czekoladkach. Zapraszają również zabytkowe miasto Brugia, malownicze regiony jak Antwerpia, a także góry Ardeny. Aby wyjazd był w pełni udany, nie zapomnij o wykupieniu polisy turystycznej. Jakie ubezpieczenie turystyczne do Belgii wybrać? Sprawdź!
Z artykułu dowiesz się:
- Belgia – informacje MSZ
- Belgia – co warto zobaczyć?
- Co zabrać na urlop w Belgii? Jakie dokumenty są potrzebne na wyjazd do Belgii?
- Czy w Belgii jest bezpiecznie?
- Podróż do Belgii – jak działa ubezpieczenie turystyczne?
- Jakie ubezpieczenie turystyczne do Belgii wybrać?
- Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Belgii?
- Co obejmuje ubezpieczenie turystyczne do Belgii?
- Jakie dodatkowe ubezpieczenie do Belgii wybrać?
- Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Belgii?
Belgia – informacje MSZ
Belgia to kraj uznawany na ogół za bezpieczny, z niskim poziomem przestępczości, jednak z ryzykiem zagrożenia terrorystycznego.
Dokładne informacje dla wyjeżdżających do Belgii można znaleźć na stronie internetowej MSZ. Przed podróżą warto zarejestrować się w systemie Odyseusz.
Belgia – co warto zobaczyć?
- Brukselę – symbolem miasta i kraju jest sikający chłopiec Manneken pis. To figurka- fontanna wykonana z brązu. Obowiązkowo trzeba odwiedzić rynek Grand-Place. Niedaleko znajduje się pasaż św. Huberta – jedna z najstarszych galerii handlowych na świecie. Zobaczyć warto także Atomium, a więc powiększony 150 miliardów razy model cząsteczki żelaza. Z jego szczytu jest doskonały widok na miasto. Bruksela słynie też z wyjątkowych muzeów np. Muzeum Kakao i Czekolady, Belgijskiego Centrum Komiksu czy Muzeum Browarnictwa.
- Brugię – średniowieczne miasto z licznymi kanałami. Zajrzeć trzeba do Bazyliki Świętej Krwi z XII wieku.
- Gandawę – średniowieczne miasto, które przed laty było ważnym ośrodkiem miejskim. Dzisiaj jest to stolica uniwersytecka Belgii. Zwiedzić warto na pewno Zamek Hrabiów czy Katedrę św. Bawona z Ołtarzem Gandawskim.
- Antwerpię – z drugim największym portem w Europie. Zajrzeć trzeba też do słynnej dzielnicy diamentów.
- Leuven – miasteczko akademickie z bardzo klimatyczną starówką. Wśród jego największych zabytków wymienić warto kościół św. Piotra i browar Stella Artois.
- Mechelen – miasto z gotycką katedrą św. Rumbolda i “Ukrzyżowaniem Chrystusa” Antona van Dycka.
- Liege – miasto słynące z pięknej starówki pełnej zabytków. Zwiedzić można Pałac Biskupów z wieku XIII czy Katedrę św. Pawła z wieku X.
- Ypres – miasto, którego historia sięga X wieku. W czasie I wojny światowej zostało mocno zniszczone, ale potem je odbudowano. Jego największe zabytki to kościół św., Marcina z XIII wieku czy bramę miejską Menenpoort.
- Tournai – jedno ze starszych miast Belgii, którego historia sięga czasów Imperium Rzymskiego. Do dzisiaj zachowała się np. romańsko-gotycka katedra Notre Dame czy kamienny most Pont-des-Trous.
- Dinant – miasto przy granicy z Francją. Wyróżnia się pięknym położeniem. wizytówką Dinant jest Kościół Najświętszej Marii Panny.
- Park Mini-Europa – park miniatur w Brukseli nieopodal Atomium. Podziwiać tam można aż 350 miniaturek najważniejszych budynków w Europie i na świecie.
- Bastogne – miasto w Ardenach znane ze swojej wojennej przeszłości.
- Park Narodowy Wysokiej Fagny – największy i najstarszy park krajobrazowy w kraju zlokalizowany niedaleko granicy z Niemcami. Znajduje się tam najwyższy szczyt Belgii – Signal de Botrange 69 m n.p.m.
- Spa – miasto uzdrowiskowe w Ardenach słynące ze źródeł wód termalnych i wody mineralnej.
- Waterloo – miasto, które zasłynęło za sprawą wojny z roku 1815. To właśnie tam historyczną klęskę poniósł Napoleon.
Co zabrać na urlop w Belgii? Jakie dokumenty są potrzebne na wyjazd do Belgii?
W przypadku podróży do Belgii paszport nie jest potrzebny. Wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty. Dotyczy to pobytu krótszego niż 90 dni.
Warto wiedzieć, że w Brukseli, Gandawie i Antwerpii obowiązuje strefa niskiej emisji. Wjechać mogą tam samochody, które spełniają konkretne wymogi. W przeciwnym wypadku trzeba uiścić odpowiednią opłatę i dokonać stosownej rejestracji.
Czy w Belgii jest bezpiecznie?
W Belgii niestety istnieje zagrożenie terrorystyczne. Warto więc zachować szczególną ostrożność. Obecnie zagrożenie wynosi 2 w skali czterostopniowej – w ostatnim czasie i tak nieco osłabło.
Kradzieże kieszonkowe zdarzają się w Belgii tam samo często, jak w innych krajach europejskich. Problem kieszonkowców największy jest w Brukseli i Antwerpii.
Przed wyjazdem do Belgii nie trzeba przechodzić żadnych obowiązkowych szczepień.
Podróż do Belgii – jak działa ubezpieczenie turystyczne?
Ubezpieczenie turystyczne służy do ochrony osoby ubezpieczonej wyjeżdżającej za granicę. Umożliwia otrzymanie odszkodowania oraz pomocy w wyznaczonym zakresie, między innymi pokrywa koszty leczenia, transportu medycznego, ratownictwa.
Polisy ubezpieczeniowe przeznaczone dla turystów pozwalają na otrzymanie ochrony dostosowanej indywidualnie do potrzeb, co powoduje, że razem z nimi można otrzymać wsparcie w optymalnym zakresie przy pojawieniu się najmniej oczekiwanych sytuacji.
Ubezpieczenie turystyczne warto wykupić także przed podróżą do Belgii. Polisy zalecane są osobom podróżującym we własnym zakresie. Można również zdecydować się na wykupienie polisy wtedy, gdy wyjazd odbywa się z biurem podróży. Biura wykupują polisy grupowe dla klientów, jednak nie zapewniają one tak szerokiego zakresu ochrony jak polisy indywidualne.
Polisa ubezpieczeniowa do Belgii może obejmować poniższy zakres ochrony:
- Leczenie – ochrona obejmuje wizyty lekarskie i pobyt w szpitalu, badania, zabiegi i operacje.
- Transport, w tym transport medyczny – ochrona dotyczy transportu osoby ubezpieczonej na terenie kraju oraz do Polski.
- Poszukiwanie i ratownictwo – ubezpieczyciel opłaca akcję poszukiwawczą oraz ratowniczą, na przykład przy zaginięciu, w razie niesprzyjających warunków pogodowych.
- Assistance – polisa pozwala na uzyskanie większego komfortu podróżowania, ubezpieczona osoba może między innymi otrzymać pomoc pracownika firmy ubezpieczeniowej przy rezerwacji noclegów, organizacji transportu, opieki dla dzieci.
- Ubezpieczenie NNW – następstw nieszczęśliwych wypadków, które pozwala na otrzymanie odszkodowania na leczenie, rehabilitację.
- OC w życiu prywatnym – odszkodowanie wypłacane jest osobie poszkodowanej wtedy, gdy ubezpieczony wyrządził jej nieumyślnie szkodę.
- OC sportowe – rozszerza ochronę OC w przypadku wyrządzenia szkody podczas uprawiania sportów.
- Ubezpieczenie bagażu podróżnego – przed kradzieżą, zniszczenie, utratą. Pozwala na otrzymanie odszkodowania za przedmioty osobiste.
- Ubezpieczenie rezygnacji lub skrócenia wyjazdu – w uzasadnionych sytuacjach, między innymi choroby, śmierci bliskiej osoby.
Jakie ubezpieczenie turystyczne do Belgii wybrać?
Aby wybrać odpowiednie ubezpieczenie turystyczne do Belgii, warto w szczególności dopasować je indywidualnie do swoich potrzeb. Dzięki temu można otrzymać szeroką ochronę w każdej sytuacji, którą obejmuje wybrana polisa.
Standardowe polisy turystyczne pokrywają:
- Koszty leczenia.
- Zwrot kosztów transportu medycznego.
- Koszty ratownictwa.
Osoby, które chcą uzyskać szerszy zakres pomocy, mogą zdecydować się na wykupienie dodatkowych polis zgodnie ze swoimi potrzebami.
Wśród najczęściej wybieganych polis dodatkowych znajdują się:
- Ubezpieczenie NNW.
- OC w życiu prywatnym.
- Ubezpieczenie bagażu.
- Assistance.
Dodatkowo osoby, które planują wyjazd do Belgii w celu uprawiania sportów, mogą zdecydować się na dodatkowe ubezpieczenia przeznaczone dla sportowców, na przykład OC sportowe, polisę o wyższej kwocie leczenia i ratownictwa.
Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Belgii?
Koszty ubezpieczenia turystycznego do Belgii warunkowane są przez szereg czynników, w tym wybrany zakres polisy, czas trwania wyjazdu, wybrane towarzystwo ubezpieczeniowe.
Ceny polis turystycznych dla osób podróżujących do Belgii rozpoczynają się już od około 4 zł dziennie. Tyle należy zapłacić za ubezpieczenie obejmujące koszty leczenia, ratownictwa oraz NNW.
Dodatkowe polisy ubezpieczeniowe podwyższają składkę – maksymalny wydatek to około 10 zł dziennie dla jednej osoby.
Dokładne ceny polis ubezpieczeniowych można sprawdzić samodzielnie, korzystając z internetowych kalkulatorów polis. Pozwalają one na jednoczesną kalkulację ubezpieczenia w wielu towarzystwach jednocześnie, aby wybrać najbardziej atrakcyjną ofertę pod kątem zakresu i ceny.
Co obejmuje ubezpieczenie turystyczne do Belgii?
Zakres polisy ubezpieczeniowej dla turysty wyjeżdżającego do Belgii zależny jest głównie od wybranej przez niego wersji polisy.
Ubezpieczenie turystyczne do Belgii pomoże w poniższych sytuacjach:
- Nagła choroba, zaostrzenie obecnego schorzenia.
- Uraz, na przykład złamanie, skręcenie, zwichnięcie.
- Wypadek komunikacyjny.
- Wypadek podczas uprawiania sportów.
- Akcja poszukiwawcza, ratownicza.
- Kradzież, utrata albo zniszczenie bagażu.
- Wywołanie nieumyślnej szkody.
- Odwołanie wycieczki.
- Rezygnacja z wycieczki.
Dokładne informacje dotyczące zakresu polisy ubezpieczeniowej można znaleźć w dokumentacji, w tym w OWU – ogólnych warunkach ubezpieczenia, w regulaminie oraz w umowie.
Jakie dodatkowe ubezpieczenie do Belgii wybrać?
Przede wszystkim ubezpieczenie turystyczne należy zawsze dopasować do swoich indywidualnych potrzeb i charakteru wyjazdu. Osobom, które do Belgii wybierają się jedynie zwiedzać, wystarczy powinna standardowa polisa obejmująca koszty leczenia, OC, NNW czy ubezpieczenie bagażu. Jednak już osoby uprawiające sporty ekstremalne, powinny zadbać o rozszerzenie ochrony.
W wielu przypadkach konieczne jest wykupienie klauzuli sporty ekstremalne czy sporty wysokiego ryzyka. Dobrze, gdy polisa pokrywa także koszty ratownictwa i obejmuje sportowe OC.
Szczególna jest poza tym sytuacja osób przewlekle chorych. Także i one powinny rozszerzyć ochronę. Spotkać się można coraz częściej również z klauzulą alkoholową. Dzięki niej ubezpieczyciel pokrywa koszty, gdy do nieszczęśliwego wypadku dochodzi po spożyciu alkoholu.
Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Belgii?
Osoby chcące zakupić ubezpieczenie turystyczne do Belgii, mogą obecnie zrobić to w wielu punktach, wybierając dla siebie najlepszą ofertę. Wydaje się jednak, że najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z internetowego serwisu ubezpieczeniowego Polisoteka.pl. Dzięki temu polisę kupić można w kilka minut – bez wychodzenia z domu. Zaoszczędzony czas można przeznaczyć na planowanie podróży.
Najważniejsze informacje:
- Belgia to świetne miejsce na kilkudniowy wypad. Odwiedzić warto przede wszystkim belgijskie miasta i miasteczka np. Brukselę, Antwerpię czy Brugię.
- Obecnie turyści z Polski do przekroczenia granicy z Belgią potrzebują jedynie ważnego dowodu osobistego. Wiza przy pobycie krótszym niż 90 dni nie jest potrzebna.
- W Belgii obowiązuje karta EKUZ, ale nie zapewnia pokrycia wszystkich kosztów medycznych. Tymczasem leczenie w Belgii Warto więc wykupić przed wyjazdem odpowiednie ubezpieczenie turystyczne.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Czy EKUZ działa w Belgii?
- W Belgii obowiązuje karta EKUZ, ale nie obejmuje wszystkich usług medycznych. Jednocześnie służba zdrowia w Belgii jest naprawdę droga. Warto więc zadbać o dobre ubezpieczenie turystyczne.
- Co zamiast karty EKUZ?
- Nie należy rezygnować z karty EKUZ, ale dodatkowo dobrze jest zabrać ze sobą polisę podróżną dopasowaną do swoich indywidualnych potrzeb.
- Jakie ubezpieczenie w Belgii wybrać?
- Trzeba mieć na uwadze swój wiek, stan zdrowia i planowane aktywności. Wybór odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego to w dużej mierze kwestia indywidualna.